E-Twinning projekt Kroatisch – polnisches Abenteuer
Autor: Tomislav Leček, 22. 9. 2019.

Još prošle školske godine, u veljači 2019. godine, učenici sadašnjeg 7. a započeli su sa svojom učiteljicom njemačkog Željkom Hutinski eTwinning projekt pod nazivom Kroatisch – polnisches Abenteuer. Zemlja partner s kojom su se povezali i započeli suradnju bila je Poljska – učenici 6. razreda i njihova učiteljica njemačkog jezika Katarzyna Strojna.

Ciljevi projekta bili su bolja komunikacija na njemačkom jeziku i proširenje vokabulara, upoznavanje i razumijevanje strane kulture, sklapanje novih prijateljstava, prezentacija  i predstavljanje vlastitog života, škole i domovine, rad s multimedijom te poticanje kreativnosti učenika.

Cjelokupnu našu suradnju i zajednički rad podijelili smo u nekoliko mjeseci – od veljače do rujna 2019. godine:

• u veljači su se hrvatski i poljski učenici međusobno upoznali razmjenjujući osobna pisma u kojima su pisali o obitelji, prijateljima, slobodnom vremenu, aktivnostima i hobijima,
  • u ožujku su izrađivali power – point prezentacije i snimali kratke video uratke na temu Moja škola te ih razmjenjivali na Twinspace –u,
  • u travnju su si međusobno slali personalizirane čestitke povodom Uskrsa u kojima su opisivali Uskrs u njihovoj obitelji; te izrađivali prezentacije, video uratke i kvizove na temu Moj grad,
  • u svibnju su izrađivali prezentacije, video uratke ili plakate na temu Moja domovina te svoje prijatelje iz partnerske zemlje na Twinspacu upoznali sa znamenitostima, poznatim ličnostima, nacionalnim jelima itd. svoje zemlje
  • u lipnju su učenici razmijenili razglednice svoga mjesta ili države
  • u rujnu je slijedila sistematizacija i evaluacija cijelog projekta i zajedničke suradnje

Sve ciljeve koje smo si postavili ovim projektom i više smo nego ispunili, njemački jezik smo učili na zabavan i motivirajući način, poboljšali smo svoja znanja njemačkog jezika i bili visoko motivirani za rad i učenje, kreativno smo upotrebljavali IKT alate.

U novoj školskoj godini radujemo se nekom novom projektu s novom partnerskom zemljom i novim temama te se nadamo tako lijepoj i uspješnoj suradnji kao što je to bila ova s Poljskom.

Obzirom da je projekt bio jako uspješan, prijavit ćemo ga za oznaku kvalitete.

Učenici 7. a razreda i učiteljica Željka Hutinski