Mali vrt za održivo sutra na III. osnovnoj školi Varaždin
Autor: Tomislav Leček, 29. 9. 2019.

23. travnja 2019. u Gradskoj vijećnici je predstavljen projekt „Mali vrt za održivo sutra“. Ciljevi projekta su edukacija iz područja održivog razvoja s naglaskom na održivom uzgoju hrane, aktivno sudjelovanje učitelja i učenika u organskom uzgoju, vrtlarstvu, rastu i njezi biljaka i proizvodnji hrane. Na predstavljanju projekta su bili predstavnici grada, ali i koordinatorice projekta s II., III, IV. i VI. osnovne škole Varaždin te voditeljica projekta gospođa Rusalka Majer iz Udruge Gredica.

Na našoj III. osnovnoj školi Varaždin projekt je započeo u svibnju 2019. godine edukacijom nastavnika o temi održivog razvoja. Predavanje je održala edukatorica o biovrtlarenju Silvija Kolar - Fodor iz Udruge Biovrt – u skladu s prirodom. Predavačica je podijelila svoja znanja i iskustva stečena u dosadašnjem radu čime je potaknula učitelje na primjenu istog.

Naš projekt “Mali vrt za održivo sutra” traje već pet mjeseci i u to malo vremena odradili smo veliki posao. Učenici su zajedno sa svojim učiteljicama svoje gredice posadili te naučili nešto novo o hrani, bilju, vrtu i održivom razvoju. U međuvremenu su ubirali plodove svog rada i uživali u njima. 27.9. u sklopu projekta posjetili su OPG Lukač – „Blaga Lijepe Naše“ gdje su boravili na seoskom gospodarstvu te se upoznali s mnogim autohtonim pasminama životinja. Pratiteljica ih je upoznala s mnogim životnim i prehrambenim navikama životinja dostupnih na imanju. Učenici su imali priliku iz prve ruke saznati kako kalifornijeske gliste pomažu u dobivanju humusa. Kao trajnu uspomenu na ovaj posjet učiteljice su posadile sadnicu smreke.

Uživamo provodeći vrijeme vani na našem malom velikom vrtu i velika nam je radost širiti vrtlarski entuzijazam s najmlađima! U fotogaleriji pogledajte naš trud.

Učiteljice trećih razreda