Izlet u Klagenfurt

Autor: Tomislav Leček, 4. 11. 2019.

Učenici od 5. do 8. razreda, koji uče njemački jezik, bili su u utorak, 29. listopada, na izletu u Klagenfurtu, glavnom gradu austrijske pokrajine Koruške. Osim učiteljica Željke Hutinski i Jelene Novak Pojer, koje su organizirale izlet, u pratnji učenika bile su i učiteljice Ivana Sukačić, Zdravka Strmečki, Ivana Banek i Branka Pentić. Interes za ovaj izlet bio je velik, stoga su za prijevoz bila potrebna dva autobusa, a realizacija putovanja povjerena je putničkoj agenciji Jakopić Travel. Prema svojoj  destinaciji krenuli su u 7.00 sati, a u grad Klagenfurt su stigli oko 11.00. Najprije su obišli  povijesnu  jezgru u kojoj se smjestio najveći dio značajnih građevina. Ondje se nalaze i dva najpoznatija gradska spomenika - Lindwurm i Mandl, oko kojih su vezane dvije gradske legende.

Prva govori o zmaju koji je maltretirao lokalno stanovništvo, sve dok lokalni vojvoda nije izgradio kulu i pozvao vitezove da se iz kule obračunaju s čudovištem. Prizor zmaja kako kruži oko kule danas se nalazi na gradskom grbu Klagenfurta, a zmaj je dobio i središnje mjesto na glavnom gradskom trgu - Neuer Platzu.

Druga legenda bavi se nastankom Vrbskog jezeraWörtherseea, koje se nalazi i u imenu grada (puno ime glasi Klagenfurt am Wörthersee).  Prema priči, na tom se području nekoć nalazio bogat grad, čije se stanovništvo odalo pomalo razvratnom životu. Tako su se jednom zabavljali dan prije Uskrsa te ih je čovječuljak (Mandl) upozorio da se raziđu kako bi izbjegli kaznu. Nisu ga poslušali, pa je uskoro grad poharala velika oluja te je nakon poplave nastalo današnje Vrbsko jezero. Na čovječuljka s bačvicom iz koje je tekla bujica vode danas podsjeća fontana u samome središtu grada.

Nakon obilaska gradskog središta učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju, okrjepu, druženje i vježbanje njemačkog jezika, a nakon toga bilo je vrijeme za razgled prekrasnog Vrbskog jezera. Ubrzo je došlo vrijeme za polazak do  Minimundusa, poznatog zabavnog parka čija su posebnost minijaturne  građevine poput Eiffelovog tornja ili katedrale sv. Stjepana. Posebna atrakcija bila je gledanje 4D filma u kojem su  gledatelji „iskusili“ vožnju po Kineskom zidu. U zabavi i  igri vrijeme je brzo proletjelo. Djeca su razgledala Minimundus s velikim zanimanjem i oduševljenjem. U 18.00 sati krenuli su prema Varaždinu, a pred školu su stigli u 22:00. Učenici su vrlo dobro prihvatili program izleta, uživali su u putovanju te su pokazali veliki interes za prirodne i kulturne znamenitosti koje smo posjetili. Svojim su ponašanjem također pokazali  visoku razinu civiliziranosti i kulture.

Zdravka Strmečki

« Travanj 2024 »