Terenska nastava – Vjerske ustanove u Zagrebu
Autor: Tomislav Leček, 25. 10. 2019.

Učenici 6.a i 6.b razreda u pratnji razrednica Branke Pentić i Dragane Sever te učiteljica  Ivane Banek i Zdravke Strmečki krenuli su u jutarnjim satima prema Zagrebu te uz najavljen posjet obišli Sabornu crkvu ( katedralu ) za Metropoliju zagrebačko-ljubljansku izgrađenu 1866. god. i pogledali ikonostas s ikonama te saznali od njihovog đakona nešto o bogoslužju Pravoslavne Crkve.

Nastavak terenske nastave obuhvaćao je po programu kazališnu predstavu Gradskog kazališta „ Žar ptica „ Ako kažeš, gotov si. Sadržajno je predstava obuhvaćala probleme vršnjačkog nasilja, približavajući poteškoće, muke i nesigurnost odrastanja i školovanja tinejdžera uz vidljive natpise kome se obratiti u slučaju potrebe. Izvrstan nastup mladih glumaca ostavio je vidljiv dojam na publiku i učenike.

Osnovne podatke o židovskoj vjeri saznali smo od vodičke u autobusu te samo prošetali dijelom grada gdje se nalazi zgrada sinagoge. Na prolazu prema Zagrebačkoj katedrali zastali smo kod Makete grada Zagreba te čuli informacije iz povijesti grada. Katedralom smo prošli i promotrili je kao najveću sakralnu građevinu i jedan od najdojmljivijih spomenika autora i arhitekta Hermanna Bolea.

Treći značajan vjerski objekt koji smo obišli bila je Zagrebačka džamija i islamski centar. Prošetali smo bogomoljom i  njihov nas je domaćin upoznao s osnovnim elementima islamske vjere, načinu bogoslužja i običajima koji to bogoslužje prate.

Ostatak slobodnog vremena učenici su proveli u Mcdonaldsu uz druženje i užitak.

Svi odgojni i obrazovni zadatci izvršeni su prema planu terenske nastave.