170 godina III. OSNOVNE ŠKOLE VARAŽDIN

Autor: Tomislav Leček, 12. 12. 2016.

Ove godine navršilo se 170 godina od osnutka naše škole. Svečanom priredbom, 9. prosinca, obilježili smo ovu lijepu godišnjicu. Sportska dvorana škole bila je ispunjena do posljednjeg mjesta. Nakon uvodne riječi ravnateljice, Jasenke Martinčević i gradonačelnika Gorana Habuša održan je veseli program koji su marljivo pripremali učenici i njihove učiteljice.

III.OSNOVNA ŠKOLA je službeno utemeljena 25. kolovoza 1846. godine. Utemeljio ju je biskup Giuro Haulik, vlastelin i pokrovitelj biškupečke župe. Bila je to trogodišnja škola, pohađala su je djeca oba spola, a nastava je bila na hrvatskom jeziku. Školu su polazila djeca iz Biškupca, Jalkovca, Črnca, Poljane, Marofa, Kućana Gornjeg, Kućana Donjeg i Zbelave. S vremenom se otvaraju škole u Zbelavi, a zatim i u Kućanu Donjem, te se smanjuje školsko područje škole u Biškupcu koje od tada pa sve do danas obuhvaća Biškupec, Jalkovec, Črnec, Poljanu i današnju Zagrebačku ulicu.

Prvi učitelj bio je Janko Gjorgji, a kao učitelj u Biškupcu je služio trideset godina. Naslijedio ga je Vatroslav (Ignac) Pavlić koji je u Biškupec došao iz Zaboka. Deset godina kasnije, školske godine kasnije 1886./1887. imenovan je učitelj Vatroslav Pavlić "brezplatnim ravnajućim učiteljem opće pučke škole u Biškupcih".

18. kolovoza 1877. počela se graditi nova škola. U prizemlju su bila dva učiteljska stana. U prvom katu škole bile su dvije učionice, te kancelarija za upravitelja škole.

Školski odbor osnovan je 1875. godine i odmah je počeo s radom. Prvi mjesni predsjednik školskog odbora bio je domaći župnik Eduardo Roneš.

Prva žena-učiteljica bila je 1882. godine Anka Folbrecht.

Otvaranjem škole u Zbelavi broj djece u Biškupcu je smanjen. Dio djece iz Poljane polazi školu u Iliji. Od 1926. pa sve do 1956. godine školsko područje se ne mijenja i obuhvaća: Biškupec, Jalkovec, Črnec, Kućan Gornji i Kućan Marof.

Škola je od 1846. do 1924. bila trogodišnja, od 1924. do 1927. četverogodišnja, od 1949. do 1951. sedmogodišnja, a od 1951. do danas osmogodišnja.

Školske godine 1929./30. prvi puta je u ovoj školi zakucao školski sat, a 1934./35. zasjala je u školskim učionicama prva žarulja.

1952. godine škola dobiva naziv III. osmogodišnja škola Varaždin. Zbog premalo prostora za izvođenje nastave, učiteljski stanovi su pretvoreni u učionice, a 1954. godine počinje nadogradnja škole koja je dovršena 1955. godine.

Od školske godine 1958./59. škola postaje eksperimentalna i dobiva naziv: III. osnovna škola (eksperimentalna) Varaždin. Tada je u školi osnovana Školska zadruga ''Budućnost'' koja je u svom najbujnijem razdoblju od 1959. do. 1962. bila jedna od najboljih u Hrvatskoj.

2005. godine asfaltirali smo školsko dvorište, posadili cvijeće, te uredili parkirališni prostor oko školske zgrade. Također smo uredili prostor knjižnice, te krovište tako da više nema problema sa prokišnjavanjem u knjižnici i starom dijelu zgrade. Školske godine 2005./2006. škola je dobila suvremeno opremljenu kuhinju i blagovaonicu, a istovremeno je uređena učionica za kemiju i biologiju prateći kabinet i kabinet za pedagoginju. Godinama je najveći problem škole bio prostor u kojem se odvijala nastava tjelesne i zdravstvene kulture zbog premale dvorane od osamdesetak kvadratnih metara koja nikako nije odgovarala uvjetima za kvalitetno održavanje nastave. Pred sam završetak nastavne godine 2002./2003. ispunjeni su svi uvjeti za početak radova nove športske dvorane koji su na opće zadovoljstvo započeli u srpnju 2003. godine. U siječnju 2005. godine je otvorena nova i moderna dvorana koja zadovoljava sve potrebe naše škole, a i šire zajednice. S početkom školske godine 2008./2009. izgrađen je i otvoren novi dio školske zgrade (deset novih učionica) u kojima se od tada odvija razredna nastava.T e iste školske godine počela je i jednosmjenska nastava na radost učenika i roditelja koja pruža još mnogo novih mogućnosti za učenike i učitelje ove škole.

U školi djeluju mnoge izvannastavne aktivnosti: mladi folkloraši, dječji pjevački zbor, recitatorsko – dramska družina, plesna skupina, likovna radionica, mladi novinari i knjižničari, tamburaši, mladi tehničari, sportski klub "Mladost", planinarska skupina, napredni informatičari, te dječji forum za prava djeteta.

U svojem dugogodišnjem radu škola je postigla brojne i zapažene uspjehe na gradskim, regionalnim i državnim natjecanjima, a jedan od zapaženijih svakako je državna nagrada  "Faust Vrančić" koja joj je dodijeljena 2001. godine za posebne doprinose razvoju i unapređivanju tehničkog odgoja i obrazovanja.

Ove školske godine školu pohađa 377 učenika, raspoređenih u 17 odjela, zaposleno je 9 učitelja razredne nastave, te 20 učitelja predmetne nastave. U školi djeluje produženi boravak u dvije grupe, a učenicima kojima je to potrebno pomažu asistenti u nastavi. Zahvaljujemo na tome  Gradu Varaždinu koji brine o standardu naših učenika, prijevozu učenika u zimskim mjesecima i drugi materijalnim uvjetima škole.

Ponosni smo na rad škole i kontinuitet odgoja i obrazovanja u našem kraju te na sve bivše i sadašnje učenike i djelatnike.

« Travanj 2024 »