Eratostenov eksperiment u III. OSNOVNOJ ŠKOLI VARAŽDIN

Autor: Tomislav Leček, 29. 3. 2018.

Učenici sedmih i osmih razreda III. OSNOVNE ŠKOLE VARAŽDIN te njihove učiteljice matematike Anica Vragović i Ivana Sukačić, u suradnji s učiteljicom geografije Ivanom Banek, 21. rujna sudjelovali su u globalnom eksperimentu izmjera opsega Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom u mjesno podne. Riječ je o Eratostenovom eksperimentu za koji im je bio potreban samo štap i sunčeva sjena i naravno, znanje matematike.

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno - 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

III. OSNOVNA ŠKOLA VARAŽDIN odlučila se na sudjelovanje kako bi na problemskom zadatku učenici uvježbali znanja iz matematike i geografije. Mjerenje smo trebali obaviti sa školom u Splitu što nažalost nije bilo moguće zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta kod njih. Eksperiment je stoga proveden u pet mjerenja sa zamišljenom školom na ekvatoru koja bi se nalazila na istom meridijanu kao i mi u Republic of the Congo. Prvi korak je bio mjerenje sjene, a potom se mjerio kut upada sunčevih zraka. Nakon toga, trebala se izmjeriti udaljenost između nas i zamišljene škole za što se koristio program Google Earth. S izračunom prema ekvatoru bili smo zadovoljni jer je po našem mjerenju opseg Zemlje po meridijanu iznosi oko 39 000 km. U svakom slučaju, ovo je bio izvrstan primjer učenja na praktičnom primjeru, a i prilika za sudjelovanje u nagradnom natječaju međunarodnog portala.

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju!

Učiteljice matematike: Anica Vragović i Ivana Sukačić

°~ ® © 2024. Sva prava pridržana © ® ~°~