Erasmus+
Climate Literacy at School via STEAM
Učenici 4. b razreda ove su školske godine uključeni u Erasmus + projekt Climate Literacy at School via STEAM te su kao dijelove tog projekta proveli tri aktivnosti iz područja likovne umjetnosti (Art) koja je pridodana STE(A)M području u ovom projektu.
Učenici su pozdravili dolazak jeseni slikarskom radionicom na otvorenom, Slikamo kao Jackson Pollock.
U sklopu Erasmus dana objedinili su ekološku i umjetničku temu izrađujući vjetroelektrane iz kartonskih tuljaca, tvrdog papira i kolaž papira. Radionici su prisustvovali i gosti, učenici i učiteljice iz Centra Tomislav Špoljar iz Varaždina.
Za predstojeću K2 mobilnost u Portugal dizajnirali su ekološke vrećice koje će učenici osmih razreda, Ivan i Luka zajedno s učiteljicama Ivanom i Suzanom odnijeti kao poklon vrećice partnerima projekta.
Our learning space: Outdoor education
III. osnovnoj školi Varaždin odobren je ERASMUS + K210-SCH projekt pod nazivom Our learning space: Outdoor education u trajanju od 15 mjeseci. Glavni nositelj projekta je Istituto Compresivo E. Pertini sa Sicilije, a uz III. osnovnu školu Varaždin, partneri u projektu su i škole iz Turske i Portugala.
Projekt je nastao s namjerom da se istakne važnost izvanučioničke nastave te učenja u prirodi, odnosno našoj neposrednoj životnoj stvarnosti. Rad izvan školskih učionica potiče radost otkrivanja, istraživanja i stvaranja, pogodan je za timski rad te utječe na stvaranje kvalitetnih odnosa unutar odgojno-obrazovne skupine i razvoj intelektualnih sposobnosti.
Učitelji naše škole će kroz međunarodnu suradnju razvijati svoje kompetencije za provođenje izvanškolskih aktivnosti, sudjelovat će u provođenju izvanškolskih aktivnosti na lokalnoj i međunarodnoj razini, a aktivnostima koje će provoditi s učenicima utjecat će na razvoj ekološke svijesti učenika. Nadalje, učenici će razvijati svoje vještine i iskustva na otvorenom, poštovanje i odgovornost za okoliš, prirodnu i kulturnu baštinu. Izvanučioničkim aktivnostima cilj nam je u projektu utjecati i na poboljšanje mentalnog zdravlja svih sudionika projekta, razvijati vještine rješavanja problema, ali i interpersonalne vještine kao što je komunikacija, te razvijati samopouzdanje i samopoštovanje kroz prihvaćanje izazova, postizanje uspjeha i učenje na svojim pogreškama.
Ciljane skupine našeg projekta podijeljene su u 3 glavne kategorije – učitelji, učenici te lokalna zajednica, a zajedno čine usko povezanu cjelinu. Diseminacijskim aktivnostima cilj nam je doprijeti i do drugih institucija iz naše zajednice.
Osim koordinatorice projekta, učiteljice njemačkog jezika Željke Hutinski, u projektnom timu je još jedanaest učitelja naše škole, a to su: Ivana Fiket, Ana Skuhala, Anja Hrain, Ivana Banek, Ivana Sukačić, Tomislav Leček, Marina Balažinec, Suzana Kućar, Zdravka Strmečki, Valentina Habunek Mrazović i Vanja Bojanić. Projekt će nadzirati ravnateljica škole Anica Vragović.
U sklopu ovog projekta bit će organizirane četiri mobilnosti za učitelje naše škole. Prva mobilnost bit će već u prosincu ove godine na portugalskom otoku Madeiri. Druga mobilnost učitelja planirana je u ožujku 2023. na talijankom otoku Siciliji. Posebno se veselimo svibnju 2023. kada ćemo biti domaćini i ugostiti naše partnere, a zadnja mobilnost planirana je u rujnu 2023. u Turskoj.
Nadamo se da ćemo kroz ovaj projekt još više unaprijaditi svoje kompetencije i obrazovne metode koje koristimo u nastavi, digitalne i jezične kompetencije te da ćemo proširiti naše vidike i u smislu ekoloških te izvanučioničkih razmišljanja, ali i kulturnih spoznaja.
Željka Hutinski, koordinatorica projekta