Od 18. do 23. listopada 2024., 17 učenika osmog razreda III. osnovne škole Varaždin u pratnji triju učiteljica – Željke Hutinski, Ivane Sukačić i Anje Hrain – sudjelovalo je na mobilnosti u Poljskoj u sklopu Erasmus+ projekta To bee or not to bee – development of ecological competences. U gostima kod škole Szkola Podstawowa NR 1 w Przyszowej, učenici su se povezali s poljskim i portugalskim učenicima, gdje su zajedno istraživali ekološke teme kroz kreativne radionice, razmjenjivali ideje i učili jedni od drugih. U radionicama su izrađivali sapune i mirisne svijeće, šivali, sadili drveće, proučavali prirodu… Ovo iskustvo uvelike ih je obogatilo, otvarajući vrata novim prijateljstvima i produbljujući njihovu svijest o važnosti očuvanja prirode.
Putovanje u Poljsku bilo je prožeto ne samo zajedničkim učenjem, već i nezaboravnim izletima. Posjet Krakovu bio je pravi povratak u prošlost. Šetnja kroz ulice starog grada, uz zidine kraljevskog Wawela i živopisnog trga Rynek Glowny, pružila je učenicima priliku da se dive povijesnim znamenitostima i osjete duh ovog stoljetnog grada. Posjet rudniku soli Wieliczka bio je poput koraka u neki drugi svijet – duboko ispod površine zemlje, učenici su svjedočili nevjerojatnim solnim skulpturama i fascinantnim pričama iz prošlosti koje su na svakom koraku oživljavale.
Ipak, najdublji emotivni trag ostavio je posjet koncentracijskom logoru Auschwitz. Hodajući tihim stazama mjesta ispunjenog bolnim sjećanjima, učenici su se suočili s pričama koje su dirnule svaku dušu i ostavile snažan dojam. Svi smo zajedno shvatili važnost pamćenja prošlosti kako bi gradili bolju budućnost.
Potom je uslijedila avantura u prirodi – rafting na rijeci Szczawnici. Iako je jutro bilo hladno, bili smo hrabri i neustrašivi. Smijeh, veselje i adrenalin zbližili su cijelu grupu, koja je ovu avanturu doživjela kao pravi timski izazov.
Izletom u slikovite Zakopane koje su dio nacionalnog parka Tatra i planinarenjem od 16 km do jezera Morskie Oko sudionici su osjetili čaroliju netaknute prirode. Dok su hodali planinskim stazama, svaki pogled otkrivao je ljepotu koja oduzima dah – od sjajnih jezerskih voda koje odražavaju planinske vrhove, slapova, do šuma obojenih jesenskim bojama. U potpunosti smo shvatili što znači termin „zlatna poljska jesen“. Ovo iskustvo probudilo je u svima zahvalnost za dar prirode koju je važno čuvati.
Uživali smo i u posjeti veličanstvenom dvorcu Pszczyna, gdje smo uronili u svijet elegancije i raskoši. Prolazeći kroz bogato ukrašene dvorane, na trenutak smo se osjetili kao dio povijesti, vraćeni u prošla stoljeća kada je dvorac bio dom plemstva.
Ovaj bogati program, ispunjen učenjem, istraživanjem i avanturom, ne bi bio moguć bez velikodušne podrške agencije Travelego, firme Optimarisk, Croatia osiguranja te jednog anonimnog donatora. Od srca im zahvaljujemo što su doprinijeli da naši učenici iskuse nezaboravne trenutke, steknu nova znanja i stvore uspomene koje će nositi sa sobom čitav život. Poljska će za sve nas ostati u srcu kao mjesto gdje su se dogodila nezaboravna prijateljstva, istinske životne lekcije i čarobni trenuci zajedništva.
Naši učenici zaslužuju posebne pohvale za uzorno ponašanje, visoku razinu znanja engleskog jezika i spremnost na suradnju s poljskim i portugalskim vršnjacima. Pokazali su zrelost, odgovornost i izvrsno snalaženje u novim situacijama, te svojim zalaganjem postali pravi ambasadori naše škole, na što smo iznimno ponosni. Bravo!
Ovo je bila zadnja mobilnost u sklopu projekta To bee or not to bee – development of ecological competences, zbog čega smo na kraju pomalo tužni, ali istovremeno sretni i ponosni na sve što smo postigli. U protekloj godini, 9 učenika naše škole sudjelovalo je na mobilnosti na Madeiri, 17 u Poljskoj, a kada smo bili domaćini, ugostili smo 25 učenika iz partnerskih zemalja. Ponosni smo na našu školu, učenike i učitelje koji su s entuzijazmom i predanošću ostvarili ovaj projekt te izgradili nova prijateljstva i nezaboravne uspomene. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da ovaj projekt bude uspješno realiziran.
Koordinatorica projekta Željka Hutinski
https://www.canva.com/design/DAGUrNCuE6I/ErRbAGaBG0-NiswCwxD1fQ/watch