U četvrtak i petak, 2. i 3. siječnja 2025., III. osnovna škola Varaždin bila je domaćin edukacije za provedbu preventivnog programa Lions Quest – vještine za adolescenciju. Program se nalazi među šest najuspješnijih znanstveno evaluiranih programa socijalno-emocionalnog učenja u svijetu, a namijenjen je za rad s učenicima viših razreda osnovne škole. Implementaciju programa u Hrvatskoj organizira Agencija za odgoj i obrazovanje u suradnji s UNODC agencijom Ujedinjenih naroda- Uredom za droge i kriminal, uz podršku Lions Clubs International Foundation i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Edukaciju u Varaždinu je organizirala viša savjetnica u Agenciji za odgoj i obrazovanje Alma Rovis Brandić u suradnji s voditeljicom Županijskog stručnog vijeća za preventivne programe, socijalnom pedagoginjom Vanjom Bojanić iz naše škole te ravnateljicom dr.sc. Anicom Vragović. Veliki doprinos održavanju edukacije dali su članovi Lions Cluba Varaždin (NCLC Varaždin Millennium), predvođeni gospođom Mirjanom Čusek Slunjski.
Lions Quest je program kojemu je temelj poticanje socijalno-emocionalnih kompetencija kod djece i mladih. Samopouzdanje, odgovornost, upravljanje emocijama, rješavanje konflikata, djelotvorna komunikacija, bolje promišljanje i postavljanje ciljeva, odupiranje negativnim pritiscima vršnjaka i donošenje dobrih odluka su vještine važne za suočavanje s izazovima u društvu. Rezultati implementacije programa pokazuju da program razvija navedene vještine kod djece i mladih. Pokazali su se statistički značajni rezultati u vidu smanjene upotrebe alkohola, droga, pušenja i vršnjačkog nasilja kod učenika koji su sudjelovali u programu.
U Hrvatskoj je ovaj međunarodni program do sad realiziran u Dubrovačko-neretvanskoj, Ličko-senjskoj, Splitsko-dalmatinskoj I Karlovačkoj županiji, a od ove godine i u Varaždinskoj županiji.
U edukaciju se uključilo sedamdesetak učitelja i stručnih suradnika iz osnovnih škola Varaždinske županije koji će program provoditi u svojim školama. Trenerice su bile organizatorica i viša savjetnica iz AZOO-a Alma Rovis Brandić te socijalne pedagoginje Sanja Horvat Sinovčić i Iva Ramljak.