GLOBE

GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) program je međunarodni znanstveno-obrazovni program koji predviđa redovita i kontinuirana mjerenja okoliša u blizini škole. Program je pokrenut 22. travnja 1995. godine u SAD-u. a Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa i potpisala sporazum sa američkom vladom 13. travnja 1995.

III. osnovna škola je u GLOBE programu od 2013. godine i jedna je od najaktivnijih škola u Hrvatskoj.

Glavni sponzor programa je NASA.

ŠTO RADIMO U GLOBE PROGRAMU?

• Svakodnevno mjerimo temperaturu zraka, tlak zraka, naoblaku i količinu padalina ispred škole
    • Jednom tjedno mjerimo temperaturu, prozirnost, količinu kisika i nistrata te pH na rijeci Dravi i Plitvici
    • Tri put na tjedan mjerimo temperaturu tla i površinsku temperaturu tla
    • Pratimo listanje lipe ispred škole
    • Sudjelujemo u brojnim europskim i svjetskim kampanjama (SMAP, GMP, Europska fenološka kampanja, mjerenje mikroplastike, Urban Heat Temperature)
    • Prezentiramo svoj rad na međužupanijskoj, državnoj i svjetskoj razini
    • Sudjelujemo u međunarodnim konferencijama i webinarima
    • Surađujemo sa lokalnom zajednicom, gradom, školama iz Hrvatske , Europe i svijeta.
    • Sudjelujem na državnim smotrama
    • Sudjelujemo na Virtual International Science Symposiumu

NAŠI REZULTATI:

• više od 30 000 upisanih podataka
    • 5 mjernih postaja (Drava, Plitvica, kod škole)
    • 7 istraživačkih projekata prikazanih na Državnoj smotri GLOBE škola
    • 2 nagrađena istraživačka projekta
    • 2 projekta prikazana na Virtual International Science Symposium-u
    • odražanih 9 predavanja na međunarodnim webinarima i konferencijama
    • najaktivnija škola u NASA-inoj SMAP kampanji

TRENUTNI PROJEKTI:

• Europska fenološka kampanja
    • Mjerenje mikroplastike rijeke Drave
    • Kišni režim u Varaždinu i Belišću

Ako te zanima priroda i ako želiš doprinijeti zaštiti okoliša oko sebe, bolje razumjeti svijet oko sebe a uz to si i odgovoran, marljiv, spreman svaki dan mjeriti i opažati okoliš, dobro ti ide Engleski jezik i voliš prezentirati svoj rad drugim ljudima, želiš surađivati sa znanstvenicima i učenicima iz cijelog svijeta? Onda je GLOBE program, program za TEBE!

Više u fotogaleriji.