Nika Habek, učenica 8. b razreda:
TJELESNA AKTIVNOST MOŽE POBOLJŠATI ZDRAVLJE
Povodom obilježavanja Tjedna mentalnog zdravlja, razgovarali smo s Nikom Habek, učenicom 8. b razreda. Pročitajte što nam je otkrila o svojoj sportskoj karijeri te kako se nosi s privremenim prestankom treniranja zbog ozljede kralježnice.
Nika, možeš li nam se predstaviti?
Ja sam Nika Habek i imam 14 godina. Odlična sam učenica 8. b razreda. Volim sport, putovanja i druženja. Treniram rukomet od svoje 10. godine, a mažoretkinjama sam se bavila od 4. godine pa do 11. Nešto više od godinu dana sam istovremeno trenirala oba sporta što je bilo veoma naporno te sam se morala odlučiti za jedno. Osvojivši 2. mjesto na Državnom natjecanju mažoretkinja u solo nastupu i 7. mjesto na Europskom prvenstvu, odlučila sam potpuno se posvetiti rukometu.
Koji neugodni događaj pamtiš iz svoje sportske karijere?
Neugodni događaj koji pamtim iz svoje mažoretske karijere je pad mažoretskog štapa s velike visine na moju usnicu. Tada sam usnicu rasjekla te išla na hitnu. Iz rukometne karijere jednom sam prilikom šuta bila gurnuta te sam pala na leđa. Tako se i dogodila moja trenutačna ozljeda, a to je fraktura kralješka.
Je li taj događaj utjecao na tvoje mentalno zdravlje?
U početku je ta ozljeda vrlo loše utjecala na mene, ali sam odlazila na treninge i družila se s curama da ne mislim o tome. Od sredine devetog mjeseca pa do sredine drugog mjeseca nisam smjela vježbati na tjelesnom ni raditi nikakve druge aktivnosti. To mi je bilo veoma teško prihvatiti, ali sam uspjela to prebroditi. Nosila sam ortozu te se bojala da mi se drugi u razredu neće smijati i rugati. Jačam leđa kod kuće već mjesec dana te se približavam laganom trčanju. Moje mentalno zdravlje je trenutno dobro jer sam se pomirila s tim da moram biti strpljiva da se što prije vratim rukometu i treninzima.
Tko ti sve pomaže prebroditi trenutnu ozljedu?
Najviše mi pomažu roditelji i brat, ali također trenerica i prijatelji.
Imaš li sada kakvu tjelesnu aktivnost?
Trenutno sama jačam leđa, trbuh i kvadricepse da se ozljeda ne bi ponovila. Uskoro ću početi vježbati u teretani, a u rujnu počinjem s redovitim treninzima.
Misliš li da redovita tjelesna aktivnost može poboljšati mentalno zdravlje?
Mislim da tjelesna aktivnost može poboljšati mentalno zdravlje jer ako se bavimo onime što volimo tada smo sretniji, zabavljamo se, ne mislimo o školi i problemima.
Koje tjelesne aktivnosti možeš preporučiti vršnjacima da budu fizički i mentalno zdraviji?
Bilo koja tjelesna aktivnost je dobra za zdravlje. Ja sam jedno vrijeme smjela samo hodati i to mi je bilo jako važno, bar da imam neku aktivnost.
Imaš li kakav savjet za dijete sportaša koje bi se našlo u tvojoj situaciji?
Rekla bih mu da razgovara s roditeljima, trenerom ili trenericom, ako treba i sa psihologom. I ja sam išla sportskom psihologu jer mi je bilo teško odjednom prekinuti sa svakodnevnim treninzima, utakmicama i druženjem s prijateljicama. Neka pokušaju naći neki drugi hobi ili nešto što će im popuniti slobodno vrijeme do oporavka.
Planiraš li se opet vratiti rukometu i treninzima?
Da!!!! Obavezno!!! Jedva čekam kad ću opet obući dres Koke. Žao mi je što ne mogu igrati sad na državnom prvenstvu, posebno jer smo zadnje dvije godine bile državne prvakinje.
Imaš li kakvu poruku za sve nas nesportaše?
Počnite se baviti sportom jer on donosi mnogo dobrih stvari. Važan je za zdravlje, samopouzdanje, uči odgovornosti i disciplini, kroz putovanja se upoznaju novi prijatelji i države, a naravno da se možeš i zabaviti.
Novinarska skupina III. OŠ Varaždin