Jeste li znali? U Hrvatskoj se godišnje baci 71 kilogram hrane po stanovniku! U našoj školi smo unatrag dvije godine smanjili bačenu hranu za 60 %. Naši učenici osvještavaju se vezano za ovaj problem. Proizvodnja velikih količina hrane štetna je za okoliš. Ako imaš viška hrane podijeli ju s nekim, daj kućnom ljubimcu ili domaćim životinjama, napravi nešto novo od hrane koja je ostala. Obiteljske obroke potrebno je unaprijed planirati kako ne bi iza njih ostajala velika količina neiskorištene hrane. Provjeravaj rokove trajanja na proizvodima, pravilno skladišti hranu, stavljaj ju u hladnjak i zamrzivač u skladu s potrebama. Svi zajedno možemo biti dio velike promjene!
Učenici razredne nastave, njihove učiteljice Ružica Marčec, Nataša Dolenc, Lidija Cerovčec, Štefica Radić, Renata Koren, Anja Amadori, Mirjana Orešković i Suzana Kućar te učiteljice iz produženog boravka Karla Miljak i Anja Hrain uključili su se u projekt FoodEducators. Cilj projekta FoodEducators je poticanje zdravih i održivih prehrambenih navika i karijera u prehrambenoj industriji te učenje o hrani. U projekt smo se uključili ove školske godine nakon edukacije o projektu koju su prošle učiteljica Suzana i pedagoginja Valentina. U sklopu ovog projekta u mjesecu rujnu je obilježen Međunarodni dan svjesnosti gubitka i bacanja hrane (29. 9.).
Učenici prvih razreda i njihove učiteljice su s kuharicom Anitom i pedagoginjom Valentinom u blagovaoni pričali o problemu bacanja hrane. Saznali su koja hrana se najviše baca, koliko hrane se baca u našoj školi, zašto je to štetno za okoliš te što oni mogu učiniti da se ova situacija poboljša. Razgovarali smo o tome kako iskoristiti neku hranu umjesto da je bacimo. Posjetila nas je i naša ravnateljica Anica Vragović te također popričala s nama o ovom bitnom problemu.
Učenici 2. a i 2. b razreda su zajedno sa svojim učiteljicama izrađivali razredne plakate „Hrana nije otpad“ i „Što radimo s ostacima kruha, mesa i oštećenim voćem“ i razgovarali o problemu bacanja hrane te kako na dobar način iskoristiti hranu da se ne baci. Učenici 2. c razreda sat su započeli gledanjem kratkog uvodnog videa kako smanjiti količinu hrane koja se baca. Imali su priliku vidjeti i opipati cvjetaču i brokulu te su svi potvrdili kako se kod njih doma jedu samo cvjetići tog povrća, a listovi i stabljike se bacaju. Uz pomoć ppt prezentacije učenici su naučili kako čuvati to povrće u hladnjaku te dobrobiti uvođenja tih namirnica u svoju prehranu. Sami su, u grupama, tražili na internetu recepte kako iskoristiti i pripremiti lišće i stabljiku cvjetače i brokule u prehrani. Zajednički su, likovnom tehnikom po izboru, grafički dizajnirali plakate s receptom. Na kraju su prezentirali razredu recepte kako bi svi zajedno ubuduće smanjili biootpad cvjetače i brokule.
Učenici 4. a i učenici iz grupe „Mali građani“ su sa svojim učiteljicama izradili kuharice nebacanja hrane u kojima su se našli vrlo kreativni recepti. Učenici 4. a razreda su pripremali jela od ostataka hrane prethodnog dana, fotografirali, a zatim napisali recepte za pripremljena jela. Recepte su uvezli u „Našu razrednu kuharicu“. Svi recepti su bili isprobani i predočeni fotografijama. Učenici Građanskog odgoja i obrazovanja, Mali građani obilježili su navedeni dan izradom Kuharice (protiv bacanja hrane). U svojim su kućanstvima uz pomoć ukućana pripremili recepte od ostataka hrane kako ne bi bacali hranu. Pripremljenu hranu i sam postupak su fotografirali, a u školi su recepte i fotografije uredili kao stranice zanimljive knjige recepata.
Učenici prvih i četvrtih razreda su u sklopu produženog boravka s učiteljicom Anjom pričali u kuhinji o bacanju hrane. Razgovor se nastavio u razredu uz prezentaciju o gubitku i otpadu hrane. Učenici su kroz razgovor i kviz osvijestili koliko se hrane baca te kako to negativno utječe na zajednicu. Najzanimljiviji dio bila je likovna radionica gdje je zadatak bio od otpadaka hrane osmisliti novu igračku. Učenici drugih i četvrtih razreda su u produženom boravku s učiteljicom Karlom izrađivali plakate na temu „Kako možemo smanjiti bacanje hrane u kućanstvu“ te razgovarali o potrebi planiranja obiteljskih obroka i kako iskoristiti hranu da se ne baci.
Obavijest kandidatima koji su se prijavili na natječaj za radno mjesto učitelj/učiteljica fizike
Svi kandidati koji su se prijavili na natječaj, a ispunjavaju uvjete natječaja po vrsti i razini...