U sklopu eTwinning projekta Climate Champions: Literacy for a Sustainable Future, obilježen je Svjetski dan močvara. Ovaj značajan datum, koji se slavi 2. veljače, podsjeća na važnost močvarnih staništa za očuvanje bioraznolikosti i zdravlja našeg planeta. U tom kontekstu, učiteljica Željka Hutinski održala je webinar pod nazivom International Wetlands Day, na kojem je sudjelovalo oko 50 učenika i učitelja iz različitih škola uključenih u projekt, iz Portugala, Španjolske, Italije, Poljske, Rumunjske, Turske, Jordana, Gruzije i naše škole.
Webinar je održan 3. veljače 2024. putem platforme Zoom, a cilj je bio educirati sudionike o važnosti močvarnih ekosustava, izazovima s kojima se suočavaju te važnosti njihove zaštite. Željka Hutinski je pripremila prezentaciju o močvarnim staništima, njihovim ekološkim funkcijama te prijetnjama koje im prijete, poput urbanizacije, zagađenja i klimatskih promjena. Učenici su imali priliku naučiti više o različitim vrstama močvara te njihovoj važnosti za biljke, životinje i ljude.
Tijekom webinara, sudionici su pogledali dva edukativna videa koja su im približila močvarna staništa i njihovu važnost, uključujući jedan video o Amazonskoj prašumi, koja je također značajno močvarno područje. Ovi su videi pomogli učenicima razumjeti kako močvare, poput Amazonske prašume ili močvare uz rijeku Okavango, igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže ekosustava i borbi protiv klimatskih promjena.
Kako bi dodatno angažirali sudionike i provjerili njihovo razumijevanje teme, webinar je završen igrom Kahoot, popularnim alatom za provjeru znanja. Učenici su se natjecali i odgovarali na pitanja vezana uz močvarna staništa, bioraznolikost i zaštitu okoliša. Ova interaktivna aktivnost omogućila je učenicima da se zabave, a ujedno i nauče nešto novo.
Ovaj webinar bio je dio kontinuiranih aktivnosti u projektu Climate Champions, čiji je cilj podizanje svijesti o važnosti očuvanja okoliša i poticanje aktivnog sudjelovanja učenika u globalnim pitanjima vezanim uz klimu i zaštitu prirodnih resursa. Sudjelovanjem u ovom događaju, učenici su imali priliku ne samo učiti o močvarama, već i povezati se s vršnjacima iz drugih zemalja, razmjenjujući ideje i iskustva o očuvanju okoliša.
Obilježavanje Svjetskog dana močvara bilo je izvrstan način da se potakne promišljanje o očuvanju ovih dragocjenih ekosustava, koji su ključni za ravnotežu planeta. Ovaj je događaj bio važan korak u jačanju klimatske pismenosti među mladima, koji će svojim znanjem i akcijama doprinositi očuvanju planeta za buduće generacije.
Na ovom linku možete pogledati prezentaciju korištenu u webinaru, a koju je pripremila učiteljica Željka Hutinski.