Terenska nastava u Salzburg

Učenici 7. i 8. razreda naše škole koji uče njemački jezik proveli su 11. 10. 2024. godine nezaboravan dan na terenskoj nastavi u prekrasnom Salzburgu. Kroz bogat program imali su priliku istraživati povijest, kulturu i atrakcije ovog austrijskog grada te na zanimljiv način proširiti svoja znanja iz njemačkog jezika.
Prva postaja bila je posjet rudnicima soli u blizini Salzburga. Učenici su obukli posebna zaštitna odijela te se spustili u podzemne hodnike gdje su otkrili kako se sol vadila i prevozila u prošlosti. Vožnja rudarskim vlakom, klizanje niz drvene tobogane i vožnja brodićem po jezeru u rudniku bili su posebno uzbudljivi dijelovi ovog iskustva.
Sljedeća atrakcija bila je Hangar 7, poznata zbirka Red Bull aviona, bolida i helikoptera. Učenici su s oduševljenjem razgledali izložene eksponate, upoznali se s razvojem inovacija u zrakoplovstvu i motorsportu te napravili mnoštvo fotografija uz ove impresivne strojeve.
Kroz razgled grada učenici su prošetali slikovitim ulicama Salzburga, uživajući u arhitekturi i pričama o Mozartu, čuvenom skladatelju koji je ovdje rođen. Vodstvo ih je provelo kroz najvažnije znamenitosti, uključujući Katedralu sv. Ruperta, Mozartov trg, ulicu Getreidegasse.
Jedna od najzanimljivijih aktivnosti bila je vožnja uspinjačom do utvrde Hohensalzburg, jedne od najvećih očuvanih utvrda u Europi. S vrha su se pružali spektakularni pogledi na grad i okolne Alpe, što je dodatno obogatilo cjelokupno iskustvo. Učenici su također imali priliku isprobati neke specijalitete ovog grada, uključujući poznate Mozart kugle, slastice koje su oduševile sve prisutne.
Ova terenska nastava bila je iznimno uspješna i učenici su se vratili puni dojmova. Svi su uživali u kombinaciji edukacije i zabave, učeći o kulturi i civilizaciji Austrije. Terenska nastava u Salzburgu ostat će svima u lijepom sjećanju te se veselimo budućim izletima i novim iskustvima.
Učiteljice njemačkog jezika Jelena Novak Pojer i Željka Hutinski

virtualne učionice 2024./2025.