Naša je škola od 10. do 13. ožujka bila domaćin posljednjoj mobilnosti u sklopu Erasmus + KA2 projekta „Climate Literacy at Schools via STEAM“. U mobilnosti je sudjelovalo desetak učenika i po dvoje učitelja iz Hrvatske, Portugala, Poljske i Turske te akademski profesori Instituta Toyed iz Turske. Četiri dana virtualne mobilnosti odvijala su se pod nazivom „ Climate Change Ideathlon“.
U ponedjeljak je učiteljica Željka Hutinski održala radionicu, „Have I ever.“ kako bi se učenici različitih zemalja bolje upoznali. Zatim je na mobilnosti gostovao gospodin Jamie Mayer iz instituta Toyed i upoznao prisutne s aplikacijom „Steam for Digital Natives“, kroz koju učenici različite dobi mogu ponavljati gradivo o klimatskim promjenama i prirodi. Profesorica Bahar Kazik Meyer iz Turske podijelila je svakoj partnerskoj školi zadatke vezane za klimatsku pismenost vezane za Climate Chanege Ideathlon na kojima su učenici sljedećih dana trebali raditi.
U utorak su učenici pod vodstvom učiteljice Željke Hutinski izrađivali u alatu Zoompad priče i pjesme s klimatskom tematikom o planetu Zemlji i u tome se odlično snašli. Profesorica Yasemin Dinçoflaz s instituta Toyed kroz radionicu proširene stvarnosti upoznala je učenike s raznim aplikacijama kojima mogu učiti o klimatskim promjenama, svemiru i klimi. Učenici su imali zadatak napraviti video prezentacije o tradicionalnim jelima svojih zemalja. Upoznali smo poljske piroge i njihovu verziju goveđe juhe, portugalske specijalitete od bakalara i tradicionalni kolač pastel de nata, turske sarmice te naše klipiće. Zadnje predavanje održala su čak četiri ambasadora iz EU Climate PACT organizacije koji su učenike upoznali s inovativnim kampanjama vezanim za zaštitu okoliša u kojoj mogu sudjelovati različite društvene skupine iz različitih europskih zemalja, pa tako i učenici.
U srijedu nas je virtualno posjetila profesorica Büsra Zeynep Özdemir s Ekonomskog sveučilišta u Izmiru i predavala o klimatskim promjenama i održivoj energiji. Učiteljica Ivana Banek održala je radionicu na kojoj su učenici iz recikliranih materijala izrađivali VR naočale. Koristili su karton i plastične boce, a naočale su učenici isprobali u radionici profesorice Yasemin Dinçoflaz pomoću kojih su istraživali svemir i klimu. Pomoću aplikacije izračunavali su i svoj ugljični otisak.
Posljednji dan virtualne mobilnosti učenici su igrali Escape igru o podmornicama i morskim životinjama, a pripremila ju je profesorica Bahar Kazik Meyer. Završni dio bio je predstavljanje učenika prezentacijama u kojima im je tema bila klimatski problemi. Poljski tim predstavio se temom zagađenje, portugalski tim istraživao je kako kružna ekonomija može spasiti planet, turski tim bavio se održivim izvorima energije i energetskom učinkovitošću, a naš tim gubitkom bioraznolikosti i kako ga spriječiti. Svi timovi su odlično odradili svoje zadatke i bili pohvaljeni od svih učitelja. Mobilnost je završila videom o virtualnoj mobilnosti kojeg je napravila učiteljica Ivana Banek.
Sva četiri dana mobilnosti bila su vrlo intenzivna i ispunjena raznim aktivnostima. Učenici su stekli nova znanja i vještine o digitalnoj i klimatskoj pismenosti i STEAM-u, te vježbali svoje jezične vještine jer se cijela mobilnost odvijala na engleskom jeziku. Naši učenici pokazali su zavidno znanje iz informatike, klimatskih promjena i engleskog jezika. U mobilnosti su sudjelovali: Leona Črnila, Eva Sokol, Ivan Ožinger, Luka Pažur, Teo Ciglar, Lukas Kovačić, Jan Babić, Matija Matić, Bela Babić, Dorja Benković, Eva Šamarija, Hana Galinec, Helena Krklec, Lea Težak, Rosa Vertuš i Tara Slunjski. Cjelokupni program mobilnosti vodila je učiteljica Ivana Banek koja je ujedno i koordinatorica projekta za Hrvatsku uz veliku pomoć učiteljice Željke Hutinski. Pohvaljujemo sve sudionike i njihov trud u ova četiri dana.