Izvješće s planinarskog izleta

Članovi naše planinarske grupe „Mali ravnogorci“ koja djeluje u sklopu PD „Ravna gora“ prisustvovali su prvom planinarskom izletu ove školske godine u Fužine. Izlet se organizirao u nedjelju, 23. rujna 2024. Krenuli smo u ranim jutarnjim satima, a vožnja je bila ugodna i trajala oko dva i pol sata. Prvotno smo posjetili špilju Vrelo, gdje smo uz stručno vodstvo saznali mnogo informacija o špilji. Otkrivena je 1950. godine, starost se procjenjuje na 3,5 – 4 milijuna godina, starost siga na 500 000 – 600 000 godina, a temperatura zraka iznosi 8 stupnjeva. Nakon toga, krenuli smo na planinarenje. Cilj nam je bio Preradovićev vrh, visok 892 m. S vrha se pruža prekrasan pogled na jezero Bajer, Ličko polje i autocestu. Uspon je dug 2,3 km, a trebalo nam je oko 45 minuta do njega. Spustili smo se drugom stazom i napravili krug. Prošetali smo uz jezero Bajer i samim centrom Fužina, pojeli štrudlu od borovnica i poslije 15 h krenuli kući. Bio je prekrasan sunčani jesenski dan uz vrlo ugodnu temperaturu.
Branka Pentić, prof.

Autor videa: Branimir Kućar, otac naših učenika Petra i Ivana Kućara