Čemu se najviše veselite kada se bliži Božić?

Sudjelovali smo na MakeX European Open 2019
Autor: Tomislav Leček, 16. 10. 2019.

Ove godine naša škola uključila se i sudjelovala u naprednom natjecanju u edukacijskoj robotici MakeX European Open 2019 koje je ove godine 12.10. 2019. održano u Zagrebu.

Sudjelovalo je 200 natjecatelja iz Hrvatske, Srbije i Kosova koji su programirali robote i rješavali zadatke koristeći logičko razmišljanje, strateško planiranje i rješavanje problema poput pomicanja objekata, praćenja linija, prepoznavanja boja i drugih kompleksnih radnji koje roboti trebaju sami napraviti.

Naša škola sudjelovala je s dva tima Tim1; Antonela Nikolić i Eugen Sekovanić (6. a razred) te Tim2; Adam Kazić (7. b razred) i Marin Dilber (8. a razred). Učenicima je ovo bilo prvo ovakvo, europsko natjecanje, u kojem su se izvrsno snašli te postigli, s obzirom na prvo natjecanje, zapažene rezultate, osvojivši u starijoj dobnoj skupini: Tim1; 35 mjesto od 76 prijavljenih timova, a Tim2; 47 mjesto od 76 prijavljenih timova.

Ovogodišnja tema natjecanja je bila “Zaštitnik grada” (City Guardian). Natjecatelji su rješavali tematske zadatke s ciljem održavanja i unapređenja fiktivnog grada (štednjom energije, sortiranjem otpada, micanjem prepreka, recikliranjem, itd.

MakeX je svjetsko natjecanje u naprednoj, edukacijskoj robotici koje promovira učenje u raznim poljima znanosti i tehnologije potičući suradnju, interdisciplinarnost i orijentiranost ka rješavanju stvarnih problema.

Što su učenici nakon natjecanja rekli?
Antonela Nikolić: "Meni je na natjecanju iz robotike bilo super zato što sam naučila puno novih stvari, te sam se sprijateljila s mnogim natjecateljima."
Eugen Sekovanić: "Natjecanje je bilo super. Iskustvo koje treba probati. Rezultati mog tima bili su u granicama očekivanog pošto nam je ovo bilo prvo natjecanje ovakve vrste. U ukupno poretku našli smo se u sredini što nije umanjilo naše zadovoljstvo i želju za ponovnim sudjelovanjem. Svidio mi se rad u timu pri čemu smo razvijali ideje i zajednički nastojali postići što bolji rezultat. Prostor je bio dobar s puno dobre informatičke opreme i lijepo uređenih prostorija. Bilo je puno natjecatelja iz cijele Europe sa mnogo različitih ideja i konstrukcija robota. Sve pohvale kolegama i ostalim natjecateljima!"
Marin Dilber: "Natjecanje iz robotike mi je bilo posve novo iskustvo. Kada smo putovali za Zagreb sam razmišljao kako bi to natjecanje moglo izgledati i odvijati se, ali nisam bio napet. Natjecanje je prošlo dobro i ja sam bio zadovoljan."

Nakon ovih dojmova ostaje nam mnogo vježbati te osigurati da učenici i sljedeće godine prisustvuju europskom natjecanju postignu bolje rezultate te se plasiraju na svjetsko natjecanje u Kinu.

Tomislav Leček, učitelj - savjetnik informatike