Čemu se najviše veselite kada se bliži Božić?

„Realizacija m-učenja primjenom BYOD modela u osnovnoj školi“ čiji su autori mr. sc. Tamara Ređep, Tomislav Leček i dr. sc. Tea Pavičić Zajec, proglašen je najboljim radom CARNET-ove konferencije
Autor: Tomislav Leček, 9. 11. 2019.

Učiteljica informatike mr. sc. Tamara Ređep i učiteljica razredne nastave dr. sc. Tea Pavičić Zajec iz I. osnovne škole Varaždin, te učitelj informatike Tomislav Leček iz III. osnovne škole Varaždin na CARNET-ovoj konferenciji za korisnike pod nazivom „Na granici mogućega“ predstavili su stručni rad „Realizacija m-učenja primjenom BYOD modela u osnovnoj školi“, koji je ujedno proglašen najboljim radom konferencije.

Na konferenciji koja se održala u periodu od 6. do 8. studenoga 2019. godine u Šibeniku, okupilo se više od 1100 sudionika te je predstavljeno više od 140 radova koji obrađuju teme vezane uz svrhovito korištenje novih tehnologija u obrazovanju.

Najboljim radom konferencije Programski odbor je ove godine ocijenio dva rada, koji dijele prvo mjesto: „Kako procijeniti smislenost korištenja tehnologije u razredu?„ - autora Maja Vičič Krabonja, Srednja ekonomska šola in gimnazija Maribor, Slovenija i Magdalena Šverc, Zavod Antona Martina Slomška Maribor, Slovenija, te „Realizacija m-učenja primjenom BYOD modela u osnovnoj školi“ - autora mr. sc. Tamara Ređep, I. osnovna škola Varaždin, Tomislav Leček, III. osnovna škola Varaždin i dr. sc. Tea Pavičić Zajec, I. osnovna škola Varaždin.

U svom radu autori Ređep, Leček i Pavičič Zajec ističu kako unatoč relativno dobroj samoprocjeni osposobljenosti za korištenje mobilnih uređaja, učitelji uglavnom iskazuju negativan stav prema korištenju mobitela u obrazovanju, smatrajući da on bitno ne pridonosi kvaliteti nastavnog procesa. No, rezultati njihovog istraživanja pokazuju kako je velikoj većini učenika osnovne škole nastava zanimljivija kada smiju koristiti svoj mobilni uređaj, te da žele da više učitelja primjenjuje BYOD model na nastavi. Obzirom na razliku u stavovima učitelja i učenika, na kraju svog rada kroz SWOT analizu donose smjernice kako bi se školama olakšalo uvođenje i primjena BYOD modela.