Izvješće s edukativnog projekta „Znanjem protiv mržnje“
Autor: Tomislav Leček, 16. 11. 2019.

U petak, 8. studenog 2019., učenici Marin, Lovro, Ivan, Toni i Alan, polaznici dodatne nastave iz povijesti, s učiteljicom Brankom Pentić sudjelovali su u edukativnom projektu „Znanjem protiv mržnje“. Projekt je osmislio prof. Milivoj Dretar, a u fokusu je Drugi svjetski rat kao najveći ljudski sukob u prošlosti gdje su prekršena mnoga ljudska prava. Govori se i o marginalnim skupinama, o zaboravljenim povijesnim epizodama, o pozitivnim primjerima izgradnje odnosa u povijesti, a namijenjen je učenicima i njihovim učiteljima na temu učenja o toleranciji, razlikama, međukulturnom i religijskom dijalogu, pravima manjina, ksenofobiji. Ovo je bilo deveto izdanje ovog projekta u kojem naša škola sudjeluje od početaka, a organiziran je na dan kada se prije 81 godinu dogodila Kristalna noć kojom je započelo sustavno proganjanje Židova pod nacističkom vladavinom.

Ovogodišnji program skupa započeo je na Židovskom groblju gdje je nakon kratkog predavanja započela radionica. Učenici su podijeljeni u grupe i dobili zadatke. Zadatak je bilo pronaći grob jednog uglednog člana židovske zajednice, pročitati nešto o njemu i riješiti nekoliko zadataka, te na tom grobu posaditi lukovice šafrana. S nama na groblju bila je i gošća gđa Olive Hempenstall, veleposlanica Republike Irske. Nakon što su sve grupe obavile zadatak, krenuli smo prema vili Bedeković, gdje se na Dječjem odjelu Gradske knjižnice održao drugi dio programa. Ovdje nam se obratio zamjenik župana g. Paljak i veleposlanica Republike Irske. S obzirom da se skup vezao uz projekt Šafran (The Crocus project) koji je i osmišljen u Republici Irskoj i u kojem sudjeluje i mnogo hrvatskih škola, tema njenog govora je bio osvrt na taj projekt i njegovu važnost. Nakon toga smo pogledali kratki dokumentarni film “Elvira i Rifka” o sudbinama dviju Židovki. Analizirali smo i zadatke po grupama, a prof. Dretar odgovorio je i na postavljena pitanja učenika. Bilo je vrlo zanimljivo, a učenici su oduševljeni ovakvim učenjem na terenu.

Branka Pentić