Život likovnih umjetnika iz prve ruke

Autor: Antonia Pantelić, 13. 11. 2023.

10. 11. 2023. učenici osmih razreda i njihovi učitelji (Dijana Piskač, Nataša Gložinić, Zdravka Strmečki i Darko Škerbić) dobili su priliku posjetiti RezervArt, umjetnički centar u Varaždinu.

Već pri samom ulasku u dvorište bivše industrijske hale uz Dravu dočekao nas je Posejdon, skulptura koja svojom veličinom te simbolikom uvodi posjetitelje u sasvim nesvakidašnji svijet koji će u RezervArtu tek doživjeti. Okupili smo se u umjetničkoj galeriji gdje nam je dobrodošlicu poželjela Paula Banić Vudrag, akademska kiparica. Na vrlo pristupačan način učenicima je prezentirala trenutnu izložbu likovnih radova s temom žirafa. Nakon razgledavanja krenuli smo u glavni prostor centra, kiparski atelje NIKOLE VUDRAGA, akademskog kipara. Sa svih strana prostor je ispunjen starim karoserijama automobila, metalnim pločama, kipovima, bistama, kovačkim alatima, odjekuju zvuci varenja, piljenja metala… doista živopisna radionica. Okupili smo se na sredini ateljea, a ispred nas se na „binu“, jednu sasvim običnu drvenu paletu, popeo jedan sasvim neobičan lik. Odjeven sav u crno u ovom zagasitom ambijentu ateljea Nikola Vudrag započeo je svoju priču od ranog djetinjstva pa sve do danas. Odjednom je prostorom zavladala apsolutna pozitiva. Nikola je bio đak naše škole te je učenicima ispričao o nepodopštinama iz svojih školskih dana. Oduvijek je bio pun energije, te je tek kasnije shvatio na koji način i kamo usmjeriti svu svoju energiju i ideje. Našim učenicima nekoliko je puta ponovio jednu misao za koju smatra da je odlična smjernica u životu mladog čovjeka: „ S kim si takav si“. Proveli smo skoro 2 sata u razgovoru s Nikolom. Učenici su mu postavljali brojna pitanja, a Nikola ih je svaki puta iznenadio opširnim, zanimljivim i nadahnjujućim odgovorima. Na primjer , doznali smo da je fan Tolkiena i mitologije općenito te ga to inspirira i u stvaralaštvu. Na pitanje koliko dugo mu je trebalo za  izradu skulpture Kardashianke koju smo imali prilike vidjeti u ateljeu, odgovorio je 4 dana, no zapravo 15 godina. U 4 dana je izradio samu skulpturu, no 15 godina je bilo potrebno iskustva u matematici, fizici i umjetnosti da dođe do krajnjeg uratka. Za izradu skulptura tako velikih dimenzija kao što su Vudragove, potrebno je svladati zakone fizike, razmišljati matematički, dobro poznavati materijale i biti vizualno kreativan. Složen je to proces, no kad jednom shvatiš da je to ono što te ispunjava svaki dan onda svu svoju energiju i vrijeme usmjeriš prema tome. I na kraju uspiješ. Za čovjeka je izrazito važno da se usudi stvarati svojim rukama jer samo tako napreduje, samo tako postaje kreativniji i snalažljivi. Još puno toga ispričao nam je Vudrag, a čini mi se da je to samo vrlo mali dio onoga što ovaj umjetnik predstavlja.

Prisustvovali smo i demonstraciji kovanja mača kod kovača Ivana Mlinara. Posjetili smo radionicu s drvom „Drevo“ kod Lovre Vujnovca koji nas je upoznao s nekoliko vrsta drva, pa čak i nekima iz Indonezije i Afrike. Boje prirodnog drva su nas fascinirale jer nismo ni znali da je na primjer drvo šljive crveno, a duda intenzivno žuto. Lovro izrađuje uporabne predmete, od kuhinjskih dasaka i zdjelica do gitara, drški za noževe i kutija.

Na kraju nas je u svijet keramike uvela Tajana Berga kroz radionicu modeliranja u glini. Svaki učenik je iz gline izradio svoju posudicu koju će umjetnica ispeći te nam podijeliti za uspomenu. Prošli smo i kroz njen atelijer Berga prepun gline, posuda spremnih za pečenje, gotovih proizvoda. Susreli smo se i s macom Vilmom koja je uživala u svom toplom kutku uz ugrijanu peć za keramiku.

Na izlasku iz dvorišta RezervArta još nas je jednom pozdravio Nikola Vudrag na specifičan način. Na oduševljenje učenika upalio je automobil Ford Falcon kojeg je obojio u mat crnu boju kao posvetu filmu Mad Max.

Uz prodorne zvukove Fordove mašine oprostili smo se od Nikole, njegovog umjetničkog centra i ovog sasvim neobičnog školskog prijepodneva.

A kiša i sivi oblaci samo su još više doprinijeli ugođaju naše terenske nastave te zaokružili priču o umjetniku svjetskog glasa koji je svojom jedinstvenom osobnošću, pristupačnošću i razmišljanjima o životu i umjetnosti u potpunosti zaokupio pažnju učenika.

U RezervArtu umjetnici doista žive i rade po principu „S kim si, takav si“- jedni druge podržavaju, inspiriraju te međusobno surađuju u kreativnom procesu.

Dijana Piskač

Više u fotogaleriji te u videu.

« Travanj 2024 »

Ovaj tjedan: 1973