Noć knjige na Trećoj

Autor: Antonia Pantelić, 26. 4. 2024.

U utorak, 23. travnja, u poslijepodnevnim satima, obilježili smo još jednu, već tradicionalnu, Noć knjige na Trećoj u kojoj su sudjelovali učenici od 1. do 7. razreda sa svojim učiteljicama, knjižničar Berislav Njegovec te ravnateljica Anica Vragović. Noć knjige održala se u novom dijelu škole, u 5 učionica prigodno ukrašenih drvećem, lišćem, šeširima poput onih koje je nosila Ivana Brlić-Mažuranić, plakatima, igračkama i naravno knjigama. Nakon uvodnog govora učiteljice Ivane Fiket, koja je jedna od koordinatorica (uz učiteljicu Natašu Dolenc), nazočne je pozdravila ravnateljica škole Anica Vragović te svima poželjela ugodno druženje uz knjigu. Noć knjige je manifestacija koja godinama privlači mase ljudi, a održava se diljem Hrvatske povodom svjetskog Dana knjige i autorskih prava. Pokrenuta je 2012. godine kako bi se malo više pričalo o važnosti čitanja i knjiga u suvremenom društvu. Svako izdanje Noći knjige ima svoju temu. Tako je ovogodišnja tema bila Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena. Tema zapravo propituje na koji način se nosimo s teškim vremenima poput ratova, društvenih i financijskih kriza te negativnih klimatskih promjena. Ovogodišnji program fokusira se na to kako nam knjige mogu u tome pomoći.

Zanimljivo je da dan ranije, 22. travnja, osim Dana planeta Zemlje, obilježavamo i Dan hrvatske knjige u spomen na Marka Marulića koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju Juditu. Ove godine obilježavamo 500.-tu godišnjicu njegove smrti.

Vrijedi spomenuti još nekoliko važnih književnih godišnjica: 100. godišnjica smrti književnika Franza Kafke; 70. godišnjica od prvog objavljivanja romana Gospodar prstenova Johna Ronalda Reuela Tolkiena te 150.- ta godišnjica rođenja naše nenadmašne književnice Ivane Brlić Mažuranić. Ivana Brlić Mažuranić nam svojim djelima itekako omogućuje bijeg u neke druge svjetove, vodi nas na putovanja i upoznaje s mnoštvom neobičnih likova. S nekima od njih družili smo se i na našim radionicama.

Učenici prvih razreda i učiteljice Renata Koren, Štefica Radić i Tamara Gubec gledali su crtani film Regoč nakon kojeg su u grupama crtali likove iz filma -Kosjenku i Regoča, strip, šešire koje je književnica jako voljela nositi... Učenici su uživali u radionici i u izradi plakata na kojem su izloženi njihovi radovi. Iako oni još nisu čitali djela Ivana Brlić Mažuranić jer su tek naučili čitati, ovo je bio odličan način za razvijanje ljubavi prema čitanju.

Učenici 2. b, 3. a i 4. a sa svojim učiteljicama Mirjanom Orešković i Ružicom Marčec čitali su biografiju Ivane Brlić-Mažuranić, izrađivali Ivaninu lentu

vremena, pripovijedali bajku Šuma Striborova, zabavili se kvizom vezanim uz bajku, određivali redoslijed događaja bajke pomoću slikovnog materijala u 34 sličice, ilustrirali likove iz bajke te izradili plakat.

Učenici 3. b i učiteljice Suzana Kućar, Kamelija Habulin i Anja Hrain, započeli su Noć knjige uz objašnjenje riječi kataklizma i zašto je takav naziv Noći knjige, objasnili su i nabrojili koje se sve loše i kataklizmičke situacije događaju oko nas te kako nam knjige u tome mogu pomoći; u grupama su napisali koje i kakve sve knjige najradije čitaju te objasnili i zapisali kako knjige djeluju na njih: pomažu im da nešto nauče, umiruju ih, zabavljaju, tješe i omogućuju da s njima otputuju u nove svjetove. Nakon toga imali su vježbe relaksacije i disanja u kojima su se pretvarali u stabla, zmije, Domaće, Stribora, planinu, baku… Učenici su bili aktivni u stvaranju plakata te su nacrtali likove iz bajke, portret Ivane Brlić-Mažuranić te ispisali koje su poruke bajke Šuma Striborova. Nakon izrade plakata učenici su se kostimirali i glumili scenu u kojoj Domaći plešu oko vatre te završnu scenu bajke.

Učiteljice Nataša Dolenc i Ivana Fiket te knjižničar Berislav Njegovec u svojoj su radionici razgovarali o temi Noći knjige, izrađivali lentu vremena, igrali igru asocijacije u kojoj su pogađali bajku kojom će se baviti (Regoč), čitali su i interpretirali bajku, smišljali drugačiji završetak bajke te izrađivali plakat s likom Regoča.

Peta radionica, koju su vodile učiteljice Ozana Purgar i Zdravka Strmečki te pedagoginja Valentina Habunek Mrazović, bavila se bajkom Kako je Potjeh tražio istinu. U ovoj su radionici učenici 5. a, 5. b, 5. c, 6. a, 6. b i 7. a razreda uživali u escape room avanturi. Nakon gledanja crtanog filma Kako je Potjeh tražio istinu tražili su odgovore u knjigama, rješavali zagonetke, a bilo je tu i čarobnih škrinja, skrivenih ključeva i naravno nagrada. Da bi ugođaj bio još bolji, učenici su donijeli dekice, jastuke, lampice… Pred kraj radionice svi su sjeli u krug i izradili jedan sasvim poseban plakat s likom Svarožića.

Zdravka Strmečki