Izvješće s posjeta Židovskom groblju i izložbi Povratak u Vojnu krajinu

Autor: Tomislav Leček, 7. 6. 2019.

Učenici sedmih razreda, polaznici dodatne nastave iz povijesti, posjetili su 30. svibnja 2019. g. s učiteljicom povijesti Židovsko groblje i izložbu Povratak u Vojnu krajinu. Edukativnu šetnju Židovskim grobljem u trajanju od sat vremena vodio je prof. povijesti Milivoj Dretar. Saznali smo nešto o nastanku groblja, pogrebnim običajima, poznatim varaždinskim židovskim ličnostima, obnovi groblja itd. Nakon toga u 16 sati započeli smo razgled izložbe Povratak u Vojnu krajinu uz stručno i zanimljivo vodstvo kustosice Nataše Mihinjač. Izložba je postavljena u palači Herzer, a uz varaždinski muzej, suorganizatori su Hrvatski državni arhiv, Hrvatski institut za povijest i Hrvatski povijesni muzej. Realizaciju projekta sufinancirali su Ministarstvo kulture RH i Grad Varaždin. Ovim izložbenim projektom naglašava se značaj Vojne krajine za povijesni razvoj Hrvatske, njezina uloga u obrani hrvatskih i europskih zemalja od prodiranja osmanske vojske na ovaj prostor, specifični način ratovanja krajišnika (mali rat odnosno gerila), važnost organizirane stalne vojske, udio krajišnika u njoj, svakodnevni život stanovništva na ovom području te posebno značaj Varaždinskoga generalata u cjelokupnoj obrani s obzirom na to da je Varaždin, kao zapovjedno središte te tadašnji politički, upravni i društveni centar Hrvatskoga Kraljevstva, imao ključnu ulogu u organizaciji Vojne krajine.

O tome govori i 5 tematskih cjelina na koje je izložba raspoređena: Osmanski prodori na teritorij Hrvatske, Vojna krajina kapetanijskog tipa (od početka 16. do sredine 18. st.), Vojna krajina pukovnijskog tipa (od sredine 18. st. do 1881.), Svakodnevni život Vojne krajine (gospodarstvo, školstvo, svakodnevica) i Sjedinjenje Vojne krajine s građanskom Hrvatskom.

Zbog cjelovitijeg prikaza teme na izložbi je zastupljena građa iz brojnih hrvatskih i nekoliko inozemnih baštinskih ustanova, a to su: Gradski muzej Varaždin, Hrvatski povijesni muzej, Hrvatski državni arhiv, Muzej Dvor Trakošćan, Hrvatski školski muzej, Zavičajni muzej Stjepan Gruber u Županji, Posudionica i radionica narodnih nošnji u Zagrebu, Kriegsarchiv, Haus-, Hof- und Staatsarchiv u Beču i Landesmuseum Joanneum / Landeszeughaus u Grazu.

Autori stručne izložbene koncepcije su muzejska savjetnica Spomenka Težak i kustosica Nataša Mihinjač iz Gradskog muzeja Varaždin te kustos Mislav Barić iz Hrvatskoga povijesnog muzeja. Glavni cilj izložbe je promidžba hrvatske kulturne baštine i spoznaja o razvoju i značaju Vojne krajine ne samo za lokalnu i zavičajnu nego i nacionalnu i europsku povijest te njezinoj ulozi u izgradnji Habsburške Monarhije, a istodobno i ukazivanje na problematiku dostupnosti građe o Vojnoj krajini i stanju očuvanosti tog dijela kulturne baštine.

Branka Pentić