Izvješće s promatranja večernjeg neba

Autor: Tomislav Leček, 7. 6. 2019.

Pedesetak učenika, njihovih roditelja, te učitelja naše škole promatralo je večernje nebo u organizaciji naše astronomske grupe i Astronomskog društva Varaždin u četvrtak, 6. lipnja 2019.g. Alan Pevec i Davor Maračić iz astronomskog društva su postavili teleskope društva oko osam sati, a s padom noći oko devet sati se počeo okupljati i veći broj promatrača.

Promatrao se srp Mjeseca na zapadnom obzoru, a malo kasnije i Jupiter, te njegova tri vidljiva satelita na istočnom obzoru. Kako teleskopi društva imaju automatsko praćenje gibanja neba, bilo je dovoljno stati u red, kako bi se promotrio svaki od ovih objekata. Promatrači su imali priliku postaviti i svoje mobilne uređaje s kamerama, kako bi fotografirali ove objekte (u prilogu možete vidjeti fotografiju mjesečevog srpa iz kamere Anice Vragović, učiteljice matematike).

Promatrači su također imali priliku upoznati se sa zviježđima večernjeg ljetnog neba – Lavom, Djevicom, Škorpionom, Volarom – te najsjajnijim zvijezdama – Spikom, Rigelom, Arkturom i Vegom, u čemu im je od pomoći bio zeleni laser koji su članovi astronomskog društva koristili kao pokazivač po nebeskom svodu, a i unaprijed pripremljeni crteži zviježđa na podu.

Oni koji to do sada nisu znali, mogli su upoznati i način određivanja sjevera pomoću Velikog i Malog medvjeda, a i način određivanja središta naše galaksije, što im je predstavio Marko Sokol, učenik 7a razreda, prema radnji koju je pripremao za ovogodišnje županijsko natjecanje iz astronomije.

Malo kasnije, promatrači su imali priliku vidjeti i objekte iz Messierovog oblaka, zvjezdani kuglasti skup M13, te planetarnu maglicu M57, što je izazvalo posebno zanimanje zbog dobre razlučivosti teleskopa društva i vizualne privlačnosti ovih objekata.

Promatranje se odužilo do kasno navečer, zbog velikog interesa prisutnih. Ovo promatranje večernjeg neba je bio još jedan način da naša škola pruži zanimljiv sadržaj učenicima u samoj školi, te priliku obiteljima za druženje u samom Biškupcu.

Aleksandar Mona Macko Puhek, učitelj fizike i voditelj astronomske grupe