Priprema, pozor, pojedi! - tjedan školskog doručka u našoj školi

Autor: Tomislav Leček, 17. 10. 2022.

Znate li da su djeca koja doručkuju u školi uspješnija u čitanju i matematici? Imaju bolje rezultate na testovima znanja? Imaju bolju koncentraciju i pamćenje te održavaju zdravu tjelesnu masu? Naši učenici, učiteljice i učitelji saznali su to obilježavanjem Tjedna školskog doručka koji se odvijao se od 10 do 14. listopada 2022.  Na inicijativu školske kuharice Anite Novosel i kuhara Krešimira Cara odlučili smo obilježiti ovaj tjedan kako bi pokazali koliko je školski obrok važan u svakodnevnom životu učenika. Učenici razredne nastave imali su priliku svaki dan kušati jedan od zdravih doručaka - palačinke s domaćim pekmezom, ražnjiće od voća, muffine s mrkvom i čokoladom, kompot od voća, domaću zlevku i vruću čokoladu, domaću mliječnu kiflicu i voćnu salatu te tople sendviče sa sezonskim povrćem. Učenici predmetne nastave s učiteljem Tjelesne i zdravstvene kulture Petrom Zorecom pričali su o zdravoj prehrani, što jedu sportaši za doručak te zašto biraju baš tu hranu.

Uz kušanje zdravog doručka učenici su svaki dan dobili zadatak istražiti  koji doručak hrani dječje mozgove, koji su tradicionalni doručci našeg kraja te proučavali koja se hrana najviše baca i kako najbolje iskoristiti ostatke hrane. Imali su priliku također zajedno s kuharicom pripremiti „super doručak“ te razviti nove recepte. Tjedan školskog doručka pokrenut je 2020. godine u sklopu projekta Živjeti zdravo, kako bi se podigla svijest o važnosti nutritivno bogatog doručka za učenike te kako bi se omogućilo školama da pokažu svoje programe doručaka putem uzbudljivih natječaja i promotivnih aktivnosti.

Ove godine tema obilježavanja Tjedana školskog doručka usmjerena je na početke: početak pravilnih prehrambenih navika, početak školskog dana i početak pripreme doručka te smatramo da je djeci bitno ukazati na važnost doručka i odabira zdravih namirnica kako bi stvorili zdrave prehrambene navike od najranije dobi.

Pedagoginja Valentina Habunek Mrazović.