Veliko srce Varaždina

Autor: Tomislav Leček, 27. 10. 2022.

„Veliko srce Varaždina“ je projekt kojeg je osmislilo Dječje gradsko vijeće 2012. godine. Radi se o priznanju koje se  dodjeljuje za izvanredna postignuća te istaknute uspjehe na području međusobnog pomaganja, vršnjačke pomoći, međugeneracijske solidarnosti, promicanja i poštovanja dječjih prava.

Priznanja se dodjeljuju svake godine uz 26. listopada - Dan međusobnog pomaganja, na temelju prijedloga dječjih foruma iz varaždinskih osnovnih škola. Ovogodišnja dodjela bila je u gradskoj vijećnici, uz prisustvo predstavnika Grada Varaždina i gradonačelnika Nevena Bosilja, koji je djeci uručio priznanja.

Ponosni smo na naše učenike 1.b razreda, ovogodišnje dobitnike nagrade Veliko srce Varaždina“.  Prenosimo riječi njihove učiteljice Dubravke Levatić: „Ove školske godine u 1. b razred III. osnovne škole Varaždin krenuo je dječak koji ima teškoće iz spektra autizma. Zbog tih teškoća on se teško prilagođava na uvjete u školi i, ono što je drugoj djeci lako, za njega predstavlja veliku prepreku. Ostala djeca u početku su bila pomalo zbunjena njegovim ponašanjem, ali  su ubrzo shvatila da je svatko od nas drugačiji i da je važno međusobno poštovanje i prihvaćanje, bez obzira na različitosti. Sva djeca trude se da njihov prijatelj bude ravnopravan član njihove male zajednice. Aktivno se druže s njim, uključuju ga u igre, nude mu svoje igračke, zajedno čitaju slikovnice, sjede s njim na nastavi i druže se za vrijeme odmora, trude se uključiti ga u komunikaciju. Kad primijete da mu je teško, nude mu igračke i knjige da ga zabave i odvrate mu pažnju s onoga što ga je uznemirilo. Ako se ne ponaša primjereno, na lijep način mu objašnjavaju kako da nešto napravi i pokazuju mu svojim primjerom. Često time imaju i veći utjecaj na njega nego odrasli, jer lakše dopiru do njega. Vesele se svakom njegovom uspjehu i to mu pokazuju. Grle ga i zaštitnički se odnose prema njemu. Vode ga za ruku po hodnicima i paze da bude siguran. Dječak se sve više prilagođava životu u školi i sve više napreduje, a u tome veliku zaslugu imaju prijatelji/ce iz razreda.

Već u prvom razredu učenici/ce 1. b pokazuju empatiju i brigu za drugog. Odvajaju svoje slobodno vrijeme za vrijeme odmora i nakon nastave kako bi se posvetili prijatelju. Time dokazuju da i mala djeca imaju veliko srce!

Dječji forum III. osnovne škole Varaždin i voditeljica Vanja Bojanić