Vremeplov

Autor: Antonia Pantelić, 2. 2. 2023.

Povratak u školske klupe na početku ove godine 3.a razred započeo je vrlo zanimljivom avanturom. Sadržaje o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti upoznali smo putem projekta „Putovanje kroz vrijeme“.

Učenici su radeći u grupama istražili i pripremili prezentacije o odjeći, plesu, glazbi, prehrani, dječjim igrama, prijevoznim sredstvima i predmetima iz prošlosti. S oduševljenjem smo gledali stare plesove koje su uvježbali i igrali se već pomalo zaboravljene dječje igre. Izradili smo unikatan kalendar za 2023. godinu, upoznali članove njihovih obitelji na obiteljskim stablima, radili vremenske lente svog desetljeća, crtali kućanske aparate nekad i sad, opisivali svoje djedove i bake i slikali njihove portrete, a najuzbudljivija aktivnost bilo je pisanje guščjim perom i tintom u potpunom mraku s upaljenim svijećama.

Na ovom našem putovanju u prošlost pridružili su nam se roditelji koji su u dječje bilježnice pisali o vremenu kada su oni bili učenici trećeg razreda, a najljepši dio naše avanture bio je dolazak Klarine bake gospođe Ane Zorec, Mašine mame gospođe Marine Drvar Trtinjak i Noinog tate gospodina Denisa Zdelara u naš razred kako bi s nama podijelili svoja sjećanja na osnovnu školu. Zahvaljujući njima saznali smo što se promijenilo, a što je ostalo gotovo isto u osnovnoj školi. Gospođa Ana pričala nam je o svom djetinjstvu uz braću i sestre od kojih je svatko imao svoju obavezu, o tome da se odjeća nasljeđivala od starije braće, da su u školu išli pješice. Gospodin Zdelar pripremio je predivnu prezentaciju kojom nam je pokazao kako je njegova škola tada izgledala, kakav su pribor koristili, iz kojih su knjiga učili. U trećem razredu učilo se drugo pismo- ćirilica, djeca su nosila kute, dobivali „packe“. Gospođa Drvar Trtinjak ispričala nam je kako je bilo biti učenik prvog razreda u vrijeme Domovinskog rata. Bilo je vrlo zanimljivo, oduševili su nas svojim pričama i odveli nas u prošlost kakvu ova djeca ne poznaju. Za svoje goste pripremili smo zahvalnice koje su ih jako razveselile. Hvala im od sveg srca na dolasku.

Za kraj našeg putovanja vremenom ostali su nam još samo planovi za budućnost. Na listu papira nacrtali smo svoje dlanove, na njih napisali što sad volimo, tko su nam prijatelji, a s druge strane svoja očekivanja od petog do osmog razreda i željenu srednju školu. Pisma smo pohranili u sigurnosni kutak i otvorit ćemo ih u osmom razredu.

Zavirite u fotogaleriju.

Učenici 3. a razreda i učiteljica Ružica Marčec