Maturalno putovanje učenika sedmih razreda

Autor: Antonia Pantelić, 24. 6. 2023.

Učenici 7. a, 7. b i 7. c razreda, njihovi razrednici Zdravka Strmečki, Katarina Rajković i Darko Škerbić te pedagoginja Vanja Bojanić bili su od 12. do 16. lipnja na maturalnom putovanju na otoku Korčuli. Organizator putovanja bila je putnička agencija Travelego.

Prema svojem odredištu uputili su se 12. lipnja u 3 sata ujutro, a oko 10 sati stigli su do Splita. U Splitu su u pratnji lokalnog vodiča razgledali povijesnu gradsku jezgru, malo se odmorili te nastavili put prema marijanskom svetištu Vepric i Makarskoj. Od Makarske su putovali prema poluotoku Pelješcu do mjesta Orebić gdje su pričekali trajekt za Korčulu. Poseban je doživljaj bila vožnja Pelješkim mostom. Trajekt od Orebića do Korčule vozi otprilike 20 minuta, a s palube broda pruža se prekrasan pogled prema moru i povijesnim zidinama grada Korčule. Bilo je već 19 sati kad su došli do apartmana Amines Port 9 Residence. Nakon večere i smještaja, šetnje i druženja trebalo se i odmoriti jer je za sljedeći dan bio dogovoren izlet brodom na otok Mljet.

Nacionalni park Mljet je najstarije morsko zaštićeno područje na Mediteranu proglašeno nacionalnim parkom 1960. godine. Osim bogate prirodne baštine, Nacionalni park Mljet je bogat i kulturnim spomenicima. Naši sedmaši posjetili su samostan Sv. Marije iz 12. stoljeća, šetali obilježenim stazama upoznavajući biljni i životinjski svijet u pratnji vodiča, vozili se brodom po Velikom jezeru, ručali u restoranu Melita na obali jezera. Uskoro je bilo vrijeme za povratak na Korčulu i poslijepodnevno kupanje.

Treći dan maturalnog putovanja prijepodne pobliže su upoznali grad Korčulu. Prema programu putovanja, posjetili su glavna gradska vrata Revelin, crkvu Svetog Mihaela, kuću Marka Pola i druge znamenitosti. Nakon ručka, na opće oduševljenje, slijedio je odlazak do pješčane plaže Pržine u obližnjem mjestu Lumbarda do koje se dolazi šetnjom kroz slikovite vinograde. Djeca su na plaži uživala u igri i kupanju, a mnogi su pričali i da im je taj dio maturalnog putovanja bio najbolji. Sunčano i lijepo vrijeme počelo se tog trećeg dana mijenjati, a cijeli četvrti dan, za koji je bio planiran izlet u Dubrovnik, padala je jaka kiša tako da su naši sedmaši poznate simbole toga grada – Onofrijevu česmu, Franjevački samostan, Stradun, Knežev dvor… doživjeli drugačije, a šetnja znamenitim dubrovačkim zidinama je zbog sigurnosti odgođena za neku drugu priliku.

Ujutro petog dana, nakon doručka, krenuli su prema Smiljanu, rodnom mjestu poznatog fizičara i izumitelja Nikole Tesle, a prije toga ručali u restoranu Visovac u Skradinu. Pred školu su stigli malo prije ponoći.

Na maturalnom putovanju sve je proteklo dobro, prema planu i programu, svi su se vratili dobro raspoloženi i puni pozitivnih dojmova.

Učenici sedmih razreda su svojim ponašanjem tijekom cijelog putovanja pokazali visoku razinu pristojnosti i kulture te za svoje ponašanje bili pohvaljeni od osoblja hotela, vozača autobusa te turističke pratiteljice Dragice Peti.

Zdravka Strmečki