Terenska nastava učenika sedmih i osmih razreda u Austriju

Autor: Antonia Pantelić, 7. 10. 2023.

Učenici sedmih i osmih razreda koji uče njemački jezik, njihove učiteljice Željka Hutinski, Milana Popović Vindiš, Ivana Banek i Zdravka Strmečki bili su 3. listopada na terenskoj nastavi u Austriji. Organizator putovanja bila je putnička agencija Varaždintours.

Prema svojem prvom odredištu, tvornici čokolade Zotter, uputili su se u 7.30 ujutro, a oko 11.30 sati su stigli do Riegersburga gdje se poznata tvornica čokolade nalazi. Ljubitelji čokolade ovdje su došli na svoje. Obilazak je započeo gledanjem dokumentarnog filma o uzgoju kakaovca. Nakon filma posjetitelji su mogli upotrijebiti svoju keramičku žlicu za kušanje čokolade. Najprije su kušali tekuću masu od čistog, gorkog kakaa koja se nije baš svima svidjela, no malo dalje nudile su se čokoladne fontane s dodatkom mlijeka, voća, kave, lješnjaka i ostalih aromatičnih sastojaka te komadići čokolada svih vrsta. Nakon obilaska tvornice učenici su mogli kupiti čokolade kakve su maloprije kušali. U parku ispred tvornice nalazi se mali zoološki vrt sa zabavnim sadržajima koji su također posjetili. Vrijeme je u zabavi i dobrom raspoloženju brzo prolazilo te je uskoro bilo vrijeme za odlazak do Graza koji je udaljen 50-ak kilometara od tvornice Zotter.

Graz, drugi po veličini austrijski grad i glavni grad Štajerske, grad kulture, studentski grad, smješten je na rijeci Muri. Naši učenici prošetali su gradom i vidjeli gradske znamenitosti poput zgrade Opere, Muzeja moderne umjetnosti te Schlossberga, poznatog brda iznad grada. Nakon okrijepe u restoranima brze prehrane, kupovine suvenira i zajedničkog fotografiranja, došlo je vrijeme i za povratak domovima. Na parkiralište iza škole stigli su oko 20.30 sati.

Na putovanju je sve proteklo dobro, prema planu i programu, svi su se vratili dobro raspoloženi i puni pozitivnih dojmova.

Želite li vidjeti više, zavirite u fotogaleriju, pogledajte videozapise snimljene u tvornici Zotter (1. video, 2. video) te video učiteljice Željke Hutinski.

Zdravka Strmečki

« Travanj 2024 »