Erasmus+ projekt Promoting good environmental protection practices

Autor: Antonia Pantelić, 22. 4. 2024.

Naša je škola od 15. do 19. travnja 2024. ponovo bila domaćin izaslanstvu iz Italije u okviru Erasmus + projekta Promoting good environmental protection practices čija je koordinatorica učiteljica Ivana Fiket. Od ponedjeljka do petka družili smo se i učili s dvije učiteljice i petero učenika iz malog talijanskog mjesta Frignano u kojem se nalazi njihova škola Istituto comprensivo Luca Tozzi. Dvije djevojčice te trojicu dječaka, u dobi od trinaest i četrnaest godina, ugostile su varaždinske obitelji Drvar-Trtinjak i Logožar. Odmah po dolasku, 15. travnja poslijepodne, gosti su sudjelovali u zabavnim STEM radionicama po Tinker Labs metodi koje je vodila Marina Drvar-Trtinjak. Radionice su osmišljene kako bi kod djece  poticale razvoj vještina kritičkog mišljenja, rješavanja problema, inovativnosti i kreativnosti.

U utorak, 16. travnja, na dan dobrodošlice u školi, gosti su zajedno s učenicima naše škole, svojim vršnjacima, sudjelovali u zabavnim icebreaking aktivnostima koje je osmislila učiteljica Željka Hutinski te u radionicama Tune the Nature i Introducing Italy and Croatia koje je vodila učiteljica Ivana Fiket. Icebreaking aktivnosti bile su zabavne svim sudionicima, a posebno je bilo veselo dvostruko rođendansko iznenađenje s obaveznom tortom. Radionica Tune the Nature bila je usmjerena na aktivnosti vezane uz Etwinning projekt Tune the Nature, čiji su partneri obje škole. Radionica Introducing Italy and Croatia istaknula je kulturne razlike i sličnosti u obje zemlje. Na svečanosti dobrodošlice naši su gosti uživali u tradicionalnim hrvatskim pjesmama u izvedbi školskog pjevačkog zbora koji vodi učiteljica Maja Piljek i plesovima malih folkloraša koje je uvježbala učiteljica Ivana Fiket. Posebno iznenađenje bila je pjesma Bella Ciao koju su naši pjevači otpjevali na talijanskom jeziku i time raznježili učiteljice iz Italije. Učenik Teo Ciglar opet je pokazao odlične voditeljske vještine, ovaj put na engleskom jeziku. U popodnevnim satima naši su gosti u pratnji učiteljica Anje Hrain i Zdravke Strmečki te pedagoginje Valentine Habunek Mrazović posjetili Muzej anđela gdje su veselo sudjelovali u radionici izrade magneta s motivom Starog grada, istraživali bogatu kulturnu baštinu našega grada te upoznali i povijest anđela koji su, prema legendi, odabrali grad Varaždin za svoj odmor pa je tako Varaždin nazvan gradom u kojem anđeli spavaju. Iako je vrijeme bilo prohladno i kišovito, raspoloženje je bilo odlično i tijekom neobičnog lova na anđele. Srijeda, 17. travnja, bio je obiteljski dan predviđen za odmor, izlete i druženje djece u obiteljima koje su pružile gostoprimstvo pa su tako neki proveli dan u Zagrebu, a neki upoznali izbornika zlatka Dalića. Sljedeći dan, četvrtak, obilježile su raznolike i zanimljive radionice u kojoj su se naši učenici još više povezali s učenicima iz Italije. U radionici Connected Languages koju je vodila učiteljica Željka Hutinski učenici su istraživali sličnosti i razlike između talijanskog i hrvatskog jezika. Kroz interaktivne aktivnosti, igre riječima i kratke lekcije, razvijali su osnovno razumijevanje i komunikacijske vještine na oba jezika. Učiteljica Ivana Fiket  održala je radionicu How can we help the Earth? koja je bila inspirativno putovanje kroz ideje i akcije koje svatko od nas može poduzeti kako bi pridonio očuvanju našeg planeta. Učiteljica Ivana Banek vodila je radionicu Can Creations: Vase Crafting and Decoupage Workshop, pružajući gostima priliku da pokažu svoju kreativnost i vještine ručnog rada kroz koncept upcyclinga tj. kako otpadne materijale transformirati u nove proizvode s većom vrijednošću, čime se istovremeno smanjuje količina otpada i povećava održivost. Problem cyberbullyinga i njegove posljedice učenici su dublje istraživali u radionici Cyberbullying koju su vodile učiteljica Anja Hrain i pedagoginja Valentina Habunek Mrazović. Pomoću interaktivnih prezentacija, rasprave i izrade plakata, učenici su učili o različitim oblicima cyberbullyinga te kako ih prepoznati i reagirati na njih. Poslijepodne istoga dana organizirana je za goste i domaćine oproštajna zabava u holu škole s brojnim igrama, glazbom i plesom. Bilo je tu i suza zbog rastanka, ali još više radosti zbog novih iskustava i prijateljstava koja su se rodila u ovih nekoliko intenzivnih dana. Učenici naše škole i ovaj su put pokazali svoju kulturu ponašanja, prilagodljivost, pristojnost i marljivost.

Zdravka Strmečki

Više u fotogaleriji i videozapisu.