Šest škola - sedam sportova

Autor: Tomislav Leček, 31. 10. 2014.

Upravni odjel za društvene djelatnosti i Zajednica sportskih udruga pokrenuli su vrijedan projekt pod nazivom "Šest škola - sedam sportova“.

I naša škola je dio projekta, a termini provođenja su: ponedjeljkom, utorkom i petkom od 14.00 do 15.30 sati.

Zajednica športskih udruga Grada Varaždina u suradnji s Upravnim odjelom za društvene djelatnosti Grada Varaždina pokrenula je novi projekt „Šest škola - sedam sportova“. Riječ je o projektu koji obuhvaća sve škole s područja grada koje su se željele uključiti u projekt, a to su I. do VI. OŠ, i namijenjen je učenicima od prvog do šestog razreda. Prema programu projekta, učenici će se tri puta tjedno, po dva školska sata, baviti jednim od sedam predviđenih sportova, točnije savladavat će osnove tih sportova.

Radi se o atletici, gimnastici, nogometu, rukometu, odbojci, košarci i karateu. Uključivanje učenika je na dobrovoljnoj osnovi, a sportovi se „rotiraju“ po svim školama, tako da će se učenici baviti svim pobrojenim sportovima.

- Projekt je nastao s ciljem da se brojne školske dvorane koriste i nakon nastave, u poslijepodnevnim satima, jer učenicima nedostaju upravo ovakve sportske aktivnosti koje su za njih u potpunosti besplatne - pojašnjava stručna suradnica u Zajednici, Anica Sitar Dvorski.

Upoznavanje osnovnoškolaca sa sedam sportova odvijat će se pod nadzorom stručnjaka, profesora kineziologije. U projektu sudjeluju četiri kineziologa: Branko Kosijer, Marko Žganec, Nikica Bunić i Tomislav Sedlar, a prvenstvo pri odabiru imali su oni koji se u ovom trenutku nalaze na Zavodu za zapošljavanje kako bi im se omogućila određena vrsta zarada i bavljenje profesijom do pronalaska i zasnivanja radnog odnosa.

Jedan od kineziologa je i Branko Kosijer koji kaže da je projekt vrlo pozitivan jer nudi djeci bavljenje sportskim aktivnostima i kvalitetno popunjavanje slobodnog vremena. Nada se da će ovaj projekt postati praksa i za ubuduće. Kosijer zaključuje da je upoznavanje djece s osnovama ovih sportova, u trajanju od tjedan dana za svaki sport, dovoljno vremena da se djeca zainteresiraju i kasnije uključe u trajnije bavljenje sportskim aktivnostima te da u rekreaciji ostanu i cijeli život.

Prema prvim informacijama odaziv učenika je i više nego dobar, a podjednak interes vlada za svim sportovima. Projekt traje do sredine prosinca. Posebna zahvala ide ravnateljima škola koji su prepoznali vrijednost projekta te ustupili dvorane u poslijepodnevnim satima.

Ukupno: 812001